Kocaeli Üniversitesi

Gemi İnşaatı Programı

Okulumuzun bünyesinde bulunan Gemi İnşaaatı programı örgün ve saat 5’ten itibaren başlayan gece olmak üzere iki şekilde eğitim vermektedir. Öğretim süresi iki yıl olup, ilk yılında temel üniversite derslerinin yanı sıra, temel meslek dersleri teorik ve uygulamaları olarak okutulur. İkinci yılda ise diğer meslek dersleri yine teorik ve uygulamalı olarak okutulur. Öğrencilere iki yıllık eğitimleri boyunca toplam 30 günlük staj yaptırılır. İki yıllık eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere Gemi İnşaatı Teknikeri diploması verilir.

 Programımızın kontenjanı örgün ve gece programlarının her biri için 50 öğrencidir. Meslek liselerinin gemi inşaatı bölümünden mezun olan öğrenciler Gemi İnşaatı Programına Sınavsız olarak kaydolabilirler. Kontenjanın dolmaması halinde diğer bölüm veya liselerden öğrenciler  üniversite sınavındaki puan ve tercihlerine göre programımıza kaydolabilirler.

Programımızda görev alan kadrolu öğretim görevlileri ve kısa özgeçmişleri aşağıdadır.

Öğr.Gör.Akın ÇALIŞKAN: 1995 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Bölümü mezunudur. 3 yılı Uzak Yol Vardiya Mühendisi olarak denizlerde olmak üzere toplam 7 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra 2002 yılında okulumuz Gemi İnşaatı programına öğretim görevlisi olarak atanmıştır.

Öğr.Gör.Osman UYANIK (Gemi İnşaatı Program Sorumlusu): 1996 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Bölümü mezunudur. Yaklaşık 8 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra 2004 yılında okulumuz Gemi İnşaatı programına öğretim görevlisi olarak atanmıştır.

Programımıza kadrolu öğretim elemanlarının yanı sıra dışarıdan, ders ücreti karşılığında ders veren Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisleri de mevcuttur.

Programımıza ait laboratuar ve çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

- Gemi İnşaatı AutoCAD laboratuarı

- Kaynak atölyesi

- Talaşlı imalat atölyesi

- Gemi modelcilik atölyesi

Programımızdan mezun öğrenciler, tersanelerde, dizayn bürolarında, gemi inşaatı yan sanayi alanında faaliyet gösteren firmalarda çalışabilirler. Öğrencilerimizin iş bulma imkanları yüksek düzeydedir.

Okulumuz Karamürsel merkezine 7 km, Altınova Tersaneler Bölgesine 5 km. mesafede yer almaktadır.

Okulumuza yakın mesafede Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurt bulunmaktadır.

 

 


© Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Meslek Yüksekokulu
Gazanfer Bilge Cad., Dereköy 41500 - Karamürsel / Kocaeli
Tel: +90 (262) 454 34 51 - 52, Belgegeçer: +90 (262) 454 19 26